Střední odborné učiliště Domažlice

Netradiční sporty v hodinách tělesné výchovy

Netradiční sporty v hodinách tělesné výchovy

Netradiční sporty v hodinách tělesné výchovy

 V pondělí 18.12.20023 měli žáci druhého ročníku netradiční tělesnou výchovu. Díky jednomu z žáků, který se věnuje sportu, který se jen tak nevidí každý den. Martin Kobes nám přinesl ukázat do hodin tělesné výchovy kolo na sport zvaný-kolová. Všichni jsme měli možnost se na kole svést a zkusit si ho ovládat. Což jsme všichni zjistili, že to není nic jednoduchého. Také nás Martin seznámil s pravidly hry a ukázal nám nějaké triky, které jsou ve hře přínosné. Už jen samotná střelba na bránu byla pro spolužáky něčím nevídaným a hromujícím.

Kolová

Kolová je sport podobná jako sálový fotbal. Hráči jezdí na speciálně upravených kolech bez brzd s pevným převodem (tzv. furtošlap) po hřišti (o rozměrech 14×11 m). V každém týmu hrají dva hráči, kteří snaží se skórovat do soupeřovy branky. Hráči se během hry nesmí dotknout míče rukou. Tuto výsadu má pouze brankář ve svém brankovišti. Není přípustné šlápnout nohou na zem. Stane-li se tak, hráč se musí vrátit a „otočit“ se za svojí brankovou čárou a až poté může pokračovat ve hře. Dále se hráči mohou míče při hře dotknout pouze hlavou.

Míč na kolovou je potažen látkou a naplněn srnčími chlupy. Proto je jeho hmotnost cca 600 gramů. Průměr má 17–18 cm.

SONY DSC

Naši žáci mají možnost se seznámit nebo si zdokonalit schopnosti v dalších sportech, které se nezařazují do výuky v každé škole jako je: Fitness, plavání, bowling, kuželky, bruslení a mnoho dalších sportů, které děti přijímají s výzvou něco zkusit nebo se naučit nového. I já jako učitelka tělesné výchovy to beru jako velké pozitivum, že v dnešní době, kdy velkou většinu dětí skoro nic nebaví, tyto hodiny žáky a žákyně namotivují k lepšímu přístupu ke sportu a vždy jim vykouzlí úsměv na tvářích. 

Velký úkaz jsme měli při bruslení na ledě, kdy žák třetího ročníku nikdy nestál na bruslích a na brusle se postavil a chtěl se to naučit. I přesto, že byl jediný chlapec ve třídě a nevzdal to mu patří velký respekt. Takové nadšení se něco nového naučit se dnes moc nevidí, protože se děti v tomto věku už nechtějí učit novým pohybovým schopnostem. Modernizace a obměna hodin tělesné výchovy je pro děti zážitkem. Seznamuje je s možnostmi a velkým rozsahem sportovních aktivit, které se dají provozovat. Je skvělé, když i takto velké děti mají nějaké zájmy a koníčky, které je naplňují.

Netradiční sporty v hodinách tělesné výchovy

Další obsah sekce

Setkání s rodiči a studenty budoucích prvých ročníků

26.6.2023

od 16°° hodin pro obory

MECHANIK SEŘIZOVAČ, OBRÁBĚČ KOVŮ, STROJNÍ MECHANIK, TRUHLÁŘ

od 17°°hodin pro obory

KADEŘNÍK, KOSMETICKÉ SLUŽBY, KUCHAŘ-ČÍŠNÍK, PRODAVAČ, GASTRONOMIE